BURUN ESTETİĞİ

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun, insan yüzünün temasını, fizyonomik yüz mizacını oluşturan, ana yapılardan biridir. Yüzümüzün ortasındaki bu organdaki eğrilikler ve düzensizlikler hemen göze çarpar. Rinoplasti operasyonunda amaç, bu problemleri, mümkün olduğunca doğal, fizyolojik sınırlar içinde kalarak düzeltmeye çalışmaktır.

Her ne kadar, burun estetik olarak önemli bir yapı da olsa, esas görevi hava almaktır. Estetik burun operasyonu planlanan hastaların, burun içi muayeneleri ayrıntılı yapılmalı ve gerekirse operasyona burun kıkırdak deviasyonu ve-veya burun eti operasyonunu da eklemek gerekli olabilir. Sadece estetik kaygı güderek, burun içi ihmal edilen hastaların uzun dönem mutsuzluk oranları çok yüksektir.

Rinoplasti operasyonlarında açık (burun ucuna yaklaşık 1 cm kesi yapılarak) veya kapalı (burun içinden kesi yapılarak) teknik kullanılır. Biz seçilmiş vakalar dışında genellikle, daha iyi bir görüş ve fizyolojik sınırların daha net ayırt edilmesi nedeniyle Açık teknik Rinoplastiyi tercih etmekteyiz. Operasyonda burun kemeri düzeltilebilir, düşük burun sırtı yükseltilebilir, kısa burun uzatılabilir veya uzun bir burun kısaltılabilir, burun ucu ufaltılabilir, yükseklik sağlanabilir, daraltılabilir, eğri bir burun aksı düzeltilebilir. Aslında amaç, tanımlanan birçok tekniği harmanlayarak, kişiye özel, fizyolojik sınırlar içinde, rahat nefes alabilen doğal bir burun oluşturmaktır.

Ameliyat sonrası burun içine 2-3 gün sonra alınmak üzere silikon splintler, burun sırtına 1 hafta sonra çıkarılmak üzere termal atel yerleştirilir. Burun ucunun alt tarafındaki dikişler ise 1 hafta sonra alınır.

Operasyon sonrası, ne kadar dokulara saygılı bir cerrahi uygulasanız da, belirli oranlarda yüz ve gözlerde morarma ve şişme kaçınılmazdır. Bu morluk ve şişlikler, 10-14 gün içinde gözden kaçabilecek kadar azalır, 1 ay içinde kaybolur ama doku ödeminin (şişlik) tamamen geçmesi 6 ay – 1 yıl kadar sürecektir. O yüzden estetik açıdan 1 ay sonunda bir fikir edinilse bile, gerçek değerlendirme 6. aydan sonra yapılmalıdır.

Estetik burun operasyonu planlanan hastaların, burun içi muayeneleri ayrıntılı yapılmalı ve gerekirse operasyona burun kıkırdak deviasyonu ve-veya burun eti operasyonunu da eklemek gerekli olabilir.

İletişim

Address:
Küçükbakkalköy Mahallesi. Elmalı Sok No: 4 // Beyaz Fırın arkası (Pharm Eczanesi üstü) Ataşehir/İstanbul
Phone: 0555 165 66 77