KULAK HASTALIKLARI

Kulak Zarı Onarımı Operasyonu (Timpanoplasti)

Kulak kepçesi tarafından toplanan ses dalgaları, kulak zarında bir titreşime neden olur, bu titreşim, orta kulak kemikçikleri vasıtasıyla içi kulağa aktarılır. İç kulakta tüysü hücreler,  bu mekanik enerjiyi, kimyasal bir enerjiye dönüştürerek beyindeki işitme merkezine gönderir ve duyma-anlama işlevi tamamlanır. Kulak zarı ilk titreşen yapı olması ve sürekli steril kalması gereken orta kulağı, dış kulak yolundan ayıran bir bariyer görevi olması açısından önemlidir. Kulak zarında enfeksiyon, travma veya basınç değişiklikleri nedeniyle oluşan delinmeler hem işitme, hem de bariyer görevini azaltır.

Kulak zarındaki çok ufak delikler belirgin işitme kaybına yol açmaz ve kulak sudan korunduğu sürece güvenle takip edilebilir. Fakat kulak zarının bütünlüğünü bozan daha büyük delikler hem zarın gerginliğini azaltarak işitme kaybına neden olur, hem de orta kulağa su kaçarak sürekli kulak enfeksiyonu ve kulak akıntısına neden olurlar. Bu tip vakalarda kulak zarı onarımı operasyonu uygulanmalıdır.

Timpanoplasti, genel anestezi altında, mikroskop veya endoskop kullanılarak, kulak zarını çeşitli materyallerle (kıkırdak-şakak kasının zarı-sentetik veya silikon materyaller) ile kapatılması, orta kulak kemikçiklerinde hasar var ise onların onarılması veya protezlerle kemik zincir bütünlüğünün sağlanması operasyonudur. Operasyon sonrası birinci günde taburcu edilen hastalar, kulağın sudan koruması dışında hızlıca normal hayata dönebilirler fakat  düzenli kulak pansumanı için kontrole gelmeleri beklenir. Kulak zarında iyileşme genellikle 3-4 hafta içinde tamamlanır.

Kulak zarındaki çok ufak delikler belirgin işitme kaybına yol açmaz ve kulak sudan korunduğu sürece güvenle takip edilebilir.

İletişim

Address:
Küçükbakkalköy Mahallesi. Elmalı Sok No: 4 // Beyaz Fırın arkası (Pharm Eczanesi üstü) Ataşehir/İstanbul
Phone: 0555 165 66 77